Kwaśna, treściwa, zupa ogórkowa z podsmażonymi na maśle startymi ogórkami kiszonymi, marchewką, ziemniakami i kwaśną śmietaną.
Jest przepyszna, kremowa i wyrazista.
Zupę ogórkową zna chyba każdy w Polsce, jednak małe różnice w przepisach robią dużą różnicę w smaku. Ja pokażę Ci jaki jest mój sposób na najlepszą zupę ogórkową. Po pierwsze bazą musi być pyszny bulion, koniecznie domowy. Ja korzystam z tego przepisu – to mój ulubiony przepis na rosół, długo gotowany, aromatyczny i złoty. Kiedy mamy już bazę, przygotowanie każdej zupy to kilka minut spędzonych w kuchni.
W przypadku zupy ogórkowej najważniejszym składnikiem będą oczywiście ogórki kiszone. Ważne by były twarde, jędrne i nie za duże. Uwaga – nie wylewaj wody z ogórków! Jest użyta w przepisie. Woda spod ogórków ma być słona, ale nieprzesadnie. Nie lubię wielkich, pustych w środku , giętkich ogórków kiszonych – zazwyczaj mają twardą skórę i są po prostu niesmaczne – unikaj tego typu ogórków. Ja kupuję sprawdzone ogórki w osiedlowym sklepie, warto poszukać dobrej jakości ogórków od okolicznych sprzedawców. Najlepiej kupować je w niedużych opakowaniach, by pozostałe się nie zepsuły. Jeśli nie wykorzystasz ich wszystkich możesz je wykorzystać do kanapek z pasztetem, pasty z makrelą wędzoną, czy do sałatki jarzynowej.
Tajemnicą mojej zupy ogórkowej jest przesmażenie startych ogórków kiszonych na maśle, dzięki temu są delikatne i miękkie – a smak zupy jest o niebo lepszy. Jeśli używam surowej marchewki ( nie gotowanej z rosołu) to także przesmażam ją na patelni, jest dzięki temu słodziutka i lekko skarmelizowana. Ziemniaki gotuję na bulionie, to też sprawia, że mają dodatkowy aromat.
Dobrej jakości gęsta, kwaśna śmietana też ma znaczenie – wybieram tą gdzie w składzie jest tylko śmietanka i żywe kultury bakterii – jest naturalnie gęsta, nie zawiera sztucznych zagęstników. Zupa z mojego przepisu wychodzi kremowa, maślana, zawiera pełno warzyw, jest treściwa i przepyszna. Jak widzisz niby klasyczne składniki, które pojawiają się w każdym przepisie na zupę ogórkową, jednak małe zmiany w przygotowaniu zupy sprawiają, że to najlepsza zupa ogórkowa jaką jadłam i mam nadzieję jaką zjesz i Ty. Zapraszam Cię do przepisu!
Zupa ogórkowa
SKŁADNIKI
- bulion 1 litr
- ziemniaki ( 350g) 4 średnie sztuki
- masło 1 łyżka
- ogórki kiszone ( 400 g) 8 małych sztuk
- woda z ogórków 300 ml
- marchew 1 średnia sztuka
- śmietana ( 100g) 2 łyżki
- koperek 1 garść
PRZYGOTOWANIE
- W garnku podgrzewam bulion. Obieram ziemniaki i kroję je w średniej wielkości kostkę. Wrzucam je do bulionu i gotuję około 10 – 15 minut.
- W międzyczasie ścieram, na dużych oczkach tarki, ogórki kiszone (razem ze skórką) i surową, obraną marchewkę. Na patelni rozpuszczam masło, wrzucam starte warzywa i duszę około 10 minut, mieszając co jakiś czas.
- Kiedy ziemniaki są już miękkie, wlewam do nich wodę z ogórków, wrzucam do bulionu podsmażone warzywa. Gotuję razem na malutkich ogniu przez około 5 minut.
- Po tym czasie w miseczce hartuję śmietanę z bulionem. Do miseczki wkładam śmietanę i wlewam do niej po 1 łyżce zupy, mieszam, i powtarzam tą czynność do momentu, kiedy śmietana jest gładka, płynna i ciepła. Taką śmietanę wlewam do zupy i mieszam szybko.
- Koperek siekam drobno i wsypuję do garnka i gotowe.
WSKAZÓWKI
- jeśli masz zamrożony bulion w woreczku strunowym wystarczy, że przelejesz opakowanie pod bieżącą, ciepłą wodą, łatwo odejdzie od ścian woreczka i będziesz mogła przerzucić go do garnku. W garnku na małym ogniu rozmrozisz go bardzo szybko.
- nie wlewaj wody z ogórków do nie ugotowanych ziemniaków, ponieważ ziemniaki nie zmiękną w kwaśnej wodzie
- jeśli masz marchewkę z rosołu możesz ją zetrzeć do zupy zamiast surowej, jednak nie podsmażaj jej już na maśle, ponieważ się rozpadnie
- zupę zamiast z ziemniakami, możesz podać z ugotowanym ryżem. Pomiń gotowanie ziemniaków w bulionie, a ryż ugotuj w osobnym garnku w osolonej wodzie
- moja zupa nie wymaga dodatkowego przyprawiania, ponieważ jest robiona aromatycznym na bulionie. Jeśli przygotowujesz zupę na kupnym bulionie, dopraw zupę na koniec pieprzem i solą
ZAMIENNIKI
ziemniaki = ryż (ugotowany osobno)
marchew surowa = marchew ugotowana z rosołu
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Ilość
250 ml
Kalorie
90 kcal
Białko
2 g
Tłuszcze
5 g
Węglowodany
10 g