Tradycyjna sałatka jarzynowa serwowana podczas Świąt Wielkanocnych. Sprawdzonych przepisów się nie zmienia, dlatego znajdziesz tu klasyczne składniki – liczą się proporcje i to one są w tej sałatce najważniejsze.
Sałatka jarzynowa to przepis znany w każdym polskim domu. Gotowane jarzyny, jajka, por, jabłko, groszek konserwowy i koniecznie kwaśne, kiszone ogórki. Podstawowy sos z majonezu i śmietany – i sałatka gotowa. Według mnie składnikiem bez której ta sałatka się nie uda, jest – jabłko i kiszony ogórek. Jabłko nadaje jednocześnie słodki i kwaśny smak, jedno duże będzie idealne do mojej ilości jarzyn. Ogórki, ważne by były jędrne i kwaśne, ja dodaję trzy średnie sztuki i myślę, że taka ilość sprawdza się bardzo dobrze. Jeśli proporcje składników będą nieodpowiednie sałatka będzie za słodka, albo za kwaśna, albo mdła. Dlatego tak ważna jest ich sprawdzona ilość, którą opisuję poniżej.
A teraz kilka prywatnych wskazówek kojarzących mi się z sałatką jarzynową. Warto by jarzyny były pokrojone dość drobno, wtedy smaki warzyw łatwiej się łączą. Kiedy mieszkałam z moją teściową, zawsze musiałam uważać by składniki były pokrojone bardzo drobniutko – inaczej sałatka była zła 😉 W rodzinie mojego męża dodatkowym składnikiem jest jeszcze kukurydza konserwowa, mi ten składnik nie pasuje tam do końca, dlatego w moim przepisie jej nie znajdziesz. Natomiast świetnym sposobem mojej teściowej jest przechowywanie sałatki. By postała dłużej w lodówce, mama nie miesza jej w całości z sosem. Trzyma suche składniki pokrojone w osobnej misce, a sos w drugiej. Łączy tylko tyle ile w tym momencie podaje na stół – świetnie się to sprawdza i Tobie też polecam ten sposób. Warzywa nie chłoną, wtedy tak mocno sosu, a po podaniu jest wilgotna i pyszna. Jeszcze jedną rzeczą, która zszokowała mnie po przeprowadzce do domu męża było to, że sałatka lądowała też na bożonarodzeniowym stole. U mnie w domu, sałatka jarzynowa to danie, zarezerwowane jedynie na Święta Wielkanocne. Pierwszy raz spotkałam się z tym by do gotowanych ziemniaczków i karpia podawać sałatkę jarzynową. Moje przyzwyczajenia z dzieciństwa robią swoje i kompletnie mi to nie pasuję, ale z tego co widzę w mediach społecznościowych wiele osób jada tą sałatkę również podczas zimowych świąt. Ja uwielbiam jeść sałatkę jarzynową na wielkanocne śniadanie, razem z pyszną, domową babką drożdżową i dobrej jakości wędliną oraz chrzanem. A Ty z jakiej okazji jadasz sałatkę jarzynową?
Sałatka jarzynowa
SKŁADNIKI
- ziemniak 2 sztuki
- marchew 2 sztuki
- pietruszka 1 sztuka
- seler korzeń ¼ sztuki
- jajko 2 sztuki
- ogórek kiszony 3 sztuki
- jabłko 1 sztuka
- por 15 cm
- groszek konserwowy ( odsączony) 130 g
- majonez 3 łyżki
- śmietana kwaśna 2 łyżki
- sól 1 płaska łyżeczka
- pieprz świeżo mielony szczypta
- natka pietruszki 1 garść
PRZYGOTOWANIE
- Ziemniaki, marchew, seler, pietruszkę obieram i gotuję 30 minut do miękkości. Odcedzam i odkładam do przestygnięcia.
- W międzyczasie, w osobnym garnku gotuję jajka na twardo przez 10 minut. Po ugotowaniu przelewam zimną wodą i odkładam do ostygnięcia.
- W małej miseczce mieszam składniki na sos.
- Obieram ogórki kiszone i jabłka ze skórki. Kroję je w drobną kosteczkę.
- Pora przekrawam wzdłuż na cztery części, a następnie kroję w drobne ćwierć plasterki.
- Ostudzone jarzyny kroję w drobną kostkę, jajka również. Wszystkie składniki sałatki umieszczam w dużej misce i mieszam z sosem.
- Dodaję posiekaną pietruszkę, mieszam i gotowe.
WSKAZÓWKI
- posiekanego pora, możesz przelać na sitku wrzątkiem, aby był delikatny w smaku, ja lubię ostrość tego warzywa, więc tego nie robię
- jarzyny i jajka możesz ugotować dzień wcześniej, by nie trzeba było czekać, aż przestygną
- oczywiście składniki możesz podwoić, jeśli potrzebujesz większą ilość sałatki jarzynowej
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Ilość
1 porcja
Kalorie
147 kcal
Białko
4,5 g
Tłuszcze
7,7 g
Węglowodany
16 g