Właśnie pieczesz kruche ciasto i … wylewasz białka do zlewu?! A może nie masz ochoty i potrzeby robić bezy, ale nie chcesz marnować jajek?
Zobacz co ja robię z białkami jaj!
Przedstawiam Ci kuchenny trik, który odmienił mo…. Zawsze miałam problem z tym co zrobić z białkami po pieczeniu kruchych spodów do tart. Nie ukrywam… przez lata wylewałam te resztki do zlewu! Nie miałam czasu by ubijać białka z cukrem i suszyć bezę w piekarniku, albo po prostu nie chciałam robić kolejnego deseru, kiedy piekłam już kruche ciasto. Parę lat temu dowiedziałam się, że białka można… mrozić. To takie oczywiste, a jednak mało kto to robi. Całych jajek nie można mrozić, samych żółtek podobno też nie ( choć chyba kiedyś spróbuję), ale białka jak najbardziej.
Jak prawidłowo mrozić białka jaj?
- Przygotowuję średniej wielkości plastikowe pudełko ze szczelną pokrywką. Myję je dokładnie i przelewam wrzątkiem.
- Zostawiam do całkowitego osuszenia lub wycieram czystą ściereczką.
- Dokładnie oddzielone od żółtek białka przelewam do pojemniczka, zamykam.
- Na pudełku, flamastrem, piszę datę i ilość białek.
- Do pojemnika, do już zamrożonych jajek możesz dodawać kolejne białka. Wystarczy, że odpowiednio opiszesz pudełko.
- Białka możesz przechowywać w zamrażarce do 3 miesięcy.
- Aby rozmrozić jajka wystarczy, że dzień przed ich wykorzystaniem przełożysz pudełeczko do lodówki. Na drugi dzień będą gotowe do użycia. Świetnie się ubijają i sprawdzają w wypiekach dokładnie tak samo jak świeże jajka.
Kiedyś na pewno na blogu znajdzie się przepis na bezę, bo właśnie mam kilka białek zamrożonych w lodówce, po zrobieniu wielkanocnej baby drożdżowej. Tymczasem zapraszam Cię na przepis na właśnie tą babkę , przepis znajdziesz TUTAJ. Przy okazji możesz sprawdzić mój sposób na przechowywanie białek w zamrażarce.